top of page

Odčervení psů a koček

 

Nejčastějším vnitřním parazitem psů a koček je škrkavka (Toxocara spp.). Psi se jí zpravidla nakazí ještě před narozením a kočky s prvním mateřským mlékem. Škrkavka má kromě formy střevní i formu orgánovou, která zůstává v těle po celý život zvířete a v časech zvýšeného stresu (např. nemoci, březosti či laktace) migruje do střeva, kde se z ní stává dospělec schopný se množit. Vajíčka jsou vylučována v trusu a pouhým okem nezaznamenatelná. Teprve až při silném začervení se mohou dospělci objevovat ve stolici nebo hůře i ve zvratcích zvířat. 

 

 

Dalším běžným parazitem je tasemnice (Dipilidium spp. nebo Taenia spp.), která narozdíl od škrkavky potřebuje ke svému vývoji mezihostitele (např. myš, králíka, prase nebo i blechu). Zvíře se nakazí po pozření mezihostitele – tedy při lovu myší, po zkrmování syrového masa nebo při vykusování blech. Její vajíčka jsou opět okem neznatelná. Někdy může být ve stolici přítomen odloučený článek vypadající jako zrnko rýže. 

 

 

Tyto parazitózy jsou zároveň zoonózami, což znamená, že jsou přenosné na člověka. Obzvlášť u jedinců se slabší imunitou (tj. dětí, starých a nemocných lidí) mohou způsobit vážnější zdravotní potíže. Proto by se dospělí psi měli preventivně odčervovat minimálně 2x ročně a kočky chované venku i 4x ročně. Pokud majitelé nechtějí tak často odčervovat, je vhodné ve stejných intervalech nechávat vyšetřit trus u veterináře a v případě záchytu parazita zvíře odčervit.

bottom of page