Odčervení psů a koček

 

Nejčastějším vnitřním parazitem psů a koček je škrkavka (Toxocara spp.). Psi se jí zpravidla nakazí ještě před narozením a kočky s prvním mateřským mlékem. Škrkavka má kromě formy střevní i formu orgánovou, která zůstává v těle po celý život zvířete a v časech zvýšeného stresu (např. nemoci, březosti či laktace) migruje do střeva, kde se z ní stává dospělec schopný se množit. Vajíčka jsou vylučována v trusu a pouhým okem nezaznamenatelná. Teprve až při silném začervení se mohou dospělci objevovat ve stolici nebo hůře i ve zvratcích zvířat. 

 

 

Dalším běžným parazitem je tasemnice (Dipilidium spp. nebo Taenia spp.), která narozdíl od škrkavky potřebuje ke svému vývoji mezihostitele (např. myš, králíka, prase nebo i blechu). Zvíře se nakazí po pozření mezihostitele – tedy při lovu myší, po zkrmování syrového masa nebo při vykusování blech. Její vajíčka jsou opět okem neznatelná. Někdy může být ve stolici přítomen odloučený článek vypadající jako zrnko rýže. 

 

 

Tyto parazitózy jsou zároveň zoonózami, což znamená, že jsou přenosné na člověka. Obzvlášť u jedinců se slabší imunitou (tj. dětí, starých a nemocných lidí) mohou způsobit vážnější zdravotní potíže. Proto by se dospělí psi měli preventivně odčervovat minimálně 2x ročně a kočky chované venku i 4x ročně. Pokud majitelé nechtějí tak často odčervovat, je vhodné ve stejných intervalech nechávat vyšetřit trus u veterináře a v případě záchytu parazita zvíře odčervit.

© 2023 by Animal Clinic. Proudly created with Wix.com

  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus

SLUŽBY

- prevence

- vakcinace
- čipování a vystavení PetPasu
- diagnostika infekčních a neinfekčních chorob
- laboratorní diagnostika

- konzultace

- veterinář do domu

ORDINAČNÍ HODINY:

Pondělí pouze pro objednané

Úterý pouze pro objednané

Středa pouze pro objednané

Čtvrtek 16:00 - 18:00

Pátek  pouze pro objednané

Sobota 9:00 - 11:00

Neděle + svátky zavřeno

 

ADRESA:

Cítov 263

277 04

 

E-mail: duchonova88@gmail.com

Tel:  723 959 538

Výjezdy k pacientům po telefonické dohodě nebo objednání pomocí kontaktního formuláře.