top of page

Blechy psů a koček

 

"To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou..." Slavná věta z oblíbeného filmu Jiřího Menzela a také slavná nepravda!

 

Blechy nejsou hostitelsky specifické, což znamená, že jim ani trochu nezáleží, na jakém zvířeti se budou živit. Nejčastějším bleším zástupcem ve zvířecí populaci je blecha kočičí (Ctenocefalides felis). Napadení blechami představuje nejčastější ektoparazitózu. Jejich rozšíření je po celém světě a po celý rok. V srsti zvířat můžeme většinou pozorovat dospělce a většinou i bleší trus, který se jeví jako černá zrnka máku v kožichu. Ostatní vývojová stádia představující až 95% bleší populace (vajíčka, larvy, kukly) se nacházejí mimo zvíře (pelíšky, tráva, hlína). Blechy jsou mezihostiteli tasemnice psí (Dipylidium caninum).

 

Možností prevence a terapie je celá řada:

 

Spot - on nebo-li kapička mezi lopatky může být, jak název napovídá, preparát k nakapání na kůži na místo, kam si zvíře nedosáhne a nemůže si preparát olízat. Tyto preparáty působí v kožní vrstvě po celém těle zhruba po dobu jednoho měsíce. Přípravky nemůžou mít delší účinnost, protože pokožka se průběžně obnovuje a není technicky možné, aby tyto preparáty účinkovaly delší dobu. Koupáním zvířete se účinnost ještě snižuje. Je pravidlem, že by se zvíře nemělo koupat 3 dny před a 3 dny po aplikaci preparátu. V dnešní době už jsou k dispozici prepráty, které účinkují nejen na blechy, ale i klíšťata a vnitřní parazity, včetně tasemnic, které jsou u bleší infestace největším rizikem.

 

Obojek je další možností, jak bojovat proti blechám. Tzv. "práškové" obojky (Kiltix, Bolfo) je dobré před nandáním pořádně natáhnout, aby se otevřely póry, ze kterých se uvolňuje účinná látka, a jednou za 3 týdny obojek odmastit, aby se póry ucpané kožním mazem opět uvolnily. U tzv. "polymerových" obojků (Foresto) tuto údržbu dělat nemusíte. Všechny výše uvedené obojky mají pojistku proti oběšení zvířete - při určitém tahu se obojek přetrhne. 

 

Tablety proti blechám? Ano. Jde o novou účinnou látku, ke které blechy ještě nezískaly rezistenci. Ochucené tablety se dají podávat i mláďatům od 14 týdnů věku. Účinkují 4 týdny a doporučuji je i u těžko zvládatelných případů infestací. Cena těchto tabletek je srovnatelná s cenou lepších spot - onů. 

 

 

bottom of page