top of page

Péče o zuby - zubní kámen

 

Ano, i o zuby našich mazlíčků bychom měli pečovat. Je Vašemu pejskovi cítit z tlamy? Nechce kousat granule? Může mít bolavé zuby kvůli ukládání zubního kamene a následné parodontóze (onemocnění závěsného aparátu zubu). Stejně jako lidem i psům se na zubech drží plak tvořený zbytky jídla, slinami a hlavně bakteriemi. Po dvou týdnech začíná plak mineralizovat a vzniká zubní kámen, který je živnou půdou pro bakterie, které jeho další ukládání ještě umocňují. Zjednodušeně řečeno, zubní kámen tlačí na dáseň, která ustupuje, dochází k odhalení kořene zubu a následně ústupu kostního podkladu - tyto procesy jsou vždy spojené se zánětem dásní a probíhají současně.

Co s tím?

Pokud už se zubní kámen vytvořil, je potřeba ošetřit zuby pomocí ultrazvuku. Po odstranění kamene se zkontroluje stav zubů a dásní. Zuby, které už nepůjdou zachránit, se vytrhnou. Na závěr jsou zuby leštěny speciální pastou, aby byl jejich povrch hladký a zpomalilo se ukládání dalšího plaku a kamene. Zákrok se provádí v celkové anestezii. 

Je celková anestezie nutná?

Celková anestezie je pro správné odstranění zubního kamene nezbytná. Zajišťuje bezbolestnost zákroku a znehybňuje pacienta, aby neublížil sobě ani ošetřujícímu personálu. "Ale pan doktor mu ten kámen vzal jen kleštěma..." Na pohled zub chvíli nevypadá ošklivě, ale efekt pro pacienta není žádný. Když už se dá kámen vzít do kleští, je ho velká část i pod dásní, kde škodí nejvíc. Nejen že se dál uvolňuje závěsný aparát zubu, ale bakterie proudí přímo do krevního řečiště a zatěžují ledviny, srdce a další orgány.

Existuje prevence?

Abychom zabránili tvorbě dalšího kamene nebo jeho ukládání alespoň zpomalili, máme několik možnosti, které je vhodné kombinovat. Nejefetivnější je čištění zubů kartáčkem v kombinaci s enzymatickou pastou, která plak rychleji rozpouští. Nejvíce plaku se hromadí kolem dásní, takže při každodenní péči je potřeba se těmto oblastem věnovat důsledně. Dále je možnost přidávat do krmiva preparáty s mořskými řasami nebo veterinární ústní vodu do pití. Mechanickou očistu zajišťují i žvýkací pamlsky nebo krmení granulemi. 

Mám strach z narkózy...

Úvodu do anestezie samozřejmě předchází pečlivé klinické vyšetření. Aby se minimalizovala rizika anestezie, volí se šetrná narkóza šitá pacientovi přímo na míru. U starších pacientů doporučuji před zákrokem absolvovat vyšetření krve, které poukáže na případné abnormality jednotlivých orgánů, které musí být pro narkózu v pořádku.

bottom of page