Veterina Cítov
MVDr. Veronika Čermáková
Telefon:
723 959 538
Červenka prasat
Červenka prasat je onemocnění způsobené bakterií Erysipelothrix rhusiopathiae. Název je odvozen od typických červených skvrn na kůži, které mohou být jedním z příznaků probíhající nemoci. Inkubační doba činí 1 až 7 dní.
Existují 4 formy:
1. Akutní forma - zvýšená teplota (mnohdy přes 42°C), nechutenství, apatie, kopřivkové skvrny, které postupně tmavnou a splývají - úhyn obvykle do 3 až 4 dní po objevení příznaků.
2. Kopřivková forma - příznaky podobné formě akutní, ale chybí celkové narušení zdravotního stavu, po týdnu může dojít ke spontánnímu uzdravení nebo přechodu do formy chronické.
3. Chronická forma - vzniká přechodem z formy akutní nebo kopřivkové, dochází k postižení srdečních chlopní, zánětům kloubů a později nekróze kůže hřbetu, ocasu a uší.
4. Bílá forma - nedojde ke zčervenání kůže (u silně virulentních kmenů).
Proti této nemoci existuje očkování. Vakcinují se selata od 8. týdne věku, plná imunita je vyvinuta 21 dní po vakcinaci a přetrvává půl roku. A opět platí, že prevence je levnější než terapie! Ve velkochovech patří vakcinace ke standardu. Pokud si berete prase na domácí výkrm, je vhodné se zeptat, zda bylo vakcinováno a pokud ne, poprosit vašeho veterináře, jestli by zvíře nenaočkoval. Může se bránit tím, že je potřeba více zvířat, aby se vakcína spotřebovala... To je sice pravda. Po prvním použití se preparát musí do 24 hodin spotřebovat nebo patřičně zlikvidovat zbytek vakcinační látky. Nicméně existují ampule po 20 dávkách a ikdyby si měl chovatel zaplatit celou ampuli, pořád ho vyjde levněji, než případná léčba tohoto onemocnění. Při mém posledním případu by si majitelka prasete za cenu léčby mohla zaplatit minimálně 100 takových vakcín!
Nemělo by se zapomínat, že se jedná se o zoonózu, tedy nemoc přenosnou na člověka. Nakažení hrozí osobám, které přichází do styku s kontaminovaným masem nebo u nichž došlo k poranění při péči o nemocné zvíře.